System szkolenia

System szkolenia został oparty na nowoczesnych tendencjach rozwoju młodych piłkarzy na podstawie wzorców zaczerpniętych z zachodnich europejskich klubów piłkarskich.

Celem szkolenia jest maksymalny rozwój indywidualnych umiejętności technicznych zawodników z zakresu dryblingu, podań, strzałów, żonglerki i umiejętne wykorzystanie tych zasobów w grze. Cechą charakterystyczną zawodnika Akademii Mistrzów Futbolu jest to, że świetnie operuje piłką niezależnie od pozycji na boisku na której występuje, prowadzi ofensywną grę często decydując się na efektowne zagrania, świetnie bawi się grą nieograniczany boiskowymi schematami.

Nasz cel jest realizowany poprzez cztery podstawowe aspekty naszych treningów:

  1. Technika, technika i jeszcze raz technika – staramy się maksymalizować czas treningowy spędzany z piłką przy nodze. Na indywidualnych ćwiczeniach z piłką dziecko spędza średnio od 50 do 70% łącznego czasu każdej jednostki treningowej. Poprzez powtarzalność ćwiczeń i ciągłe zwiększanie tempa ich wykonania doprowadzamy do uzyskania trwałych nawyków ruchowych. Poprzez swobodę w grze i zachęcanie zawodników do wykorzystywania nabytych umiejętności w rywalizacji wychowujemy piłkarzy, którzy łatwo wygrywają pojedynki z przeciwnikiem i chętnie dryblują zdobywając przewagę.
  2. Gra – odzwierciedleniem pracy treningowej – „Jeżeli czegoś nie wykorzystujemy w grze to nie robimy tego na treningu” Luis Van Gaal. W odniesieniu do treningu dzieci ta maksyma jest realizowana poprzez świadomość celu każdego ćwiczenia. Forma zabawowa ćwiczeń wykorzystywana  praktycznie w każdym treningu nie jest tylko formą rozluźnienia, lecz realną realizacją zadań szkoleniowych. Każde ćwiczenie stosowane w Akademii Mistrzów Futbolu ma na celu doskonalenie zawodników i ma bezpośrednie przełożenie na możliwość wykorzystania w grze.
  3. Małe gry – gry na małej przestrzeni z małą liczbą zawodników. 1/1, 2/2, 3/3, 4/4, 5/5 z zachowaniem dużej swobody możliwości wyboru rozwiązań na boisku. Maksymalizujemy w ten sposób ilość kontaktów zawodników z piłką w czasie gry, pełne uczestnictwo każdego zawodnika w meczu dzięki ciągłej bliskiej odległości do piłki. Operowanie piłką przy ciągłej presji przeciwnika. Wszechstronny rozwój poprzez brak podziału na pozycję – dzieci odnajdują się w każdej sytuacji boiskowej napastnika, pomocnika, obrońcy, a nawet bramkarza.
  4. Trening odzwierciedleniem aktualnych potrzeb i możliwości zawodników – futbol dzieci to nie futbol dorosłych, potrzeby dzieci różnią się od potrzeb dorosłych, a często różnią się również od wyobrażeń dorosłych o potrzebach dzieci. Wykorzystanie w treningu dużej ilości zabaw począwszy od ożywiających, poprzez bieżne, typowo piłkarskie z utrzymywaniem piłki po uspokajające gwarantuje młodym adeptom futbolu świetną zabawę na treningu połączoną ze zdrową rywalizacją. Ciągła praca trenerów nad urozmaicaniem treningu i zapewnieniem rozwoju współgrającego z satysfakcją z trenowania i samorealizacją dzieci jest tym co cechuje Akademię Mistrzów Futbolu.

W odniesieniu sukcesu pomoże nam stworzony własny unikalny system motywacyjny. Dzieci regularnie będą otrzymywały informację zwrotną na temat swojej pracy treningowej i uzyskiwanych efektów. Dzięki temu będą wiedziały po co trenują dane czynności i chętnie podejmą zdrową rywalizację o bycie najlepszym w grupie. W każdej grupie w Akademii Mistrzów Futbolu na zakończenie miesiąca, semestru, roku trener będzie wybierał na podstawie obiektywnego systemu ocen zdobywanych na pojedynczych treningach najlepszego zawodnika, który zostanie nagrodzony. Zabawa ta i wyróżnienie będą świetną motywacją do pracy na treningach.